Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Eskiyen cep telefonlarından çıkanlar sizi şaşırtabilir!
Eskiyen cep telefonlarından çıkanlar sizi şaşırtabilir!

Eskiyen cep telefonlarından çıkanlar sizi şaşırtabilir!

Sürekli yeni özelliklerle karşımıza çıkan telefonlardan dolayı en ufak bir çizikte bile insanlar eski telefonlardan vazgeçerek yeni bir telefon alıyor.

Seçeneklerin fazlasıyla artması insanlara sürekli telefon yenileme alışkanlığını getirmiş durumda. Bu da firmaların “Kasıtlı eskitme” politikalarının başarıya ulaştığını gösteriyor. Ülkemizde kullanıcılar ‘belki lazım olur’ diyerek eski telefonlarını çekmecenin bir köşesinde bekletirken, gerçekte eski telefonlar nereye gidiyor?

Eski telefonların genelde Afrika ve Asya’nın ücra köşelerinde geri dönüşümü gerçekleştiriliyor. Ancak bu dönüşümünde kötü etkileri mevcut. Elektronik firmaları kullanıcılardan topladığı bu telefonları geri dönüşümü sırasında elde edecekleri altın ve gümüş uğruna kanserojen dumanlar eşliğinde dönüştürüyor. Firmaların bu riske girmelerinin sebebi ise( Ne oluyorsa çalışanlara oluyor)eritilen telefonlardan elde edilen gelir. Eritme işlemine giren her 1 milyon cep telefonundan 16 ton bakır, 350 kilo gümüş ve 34 kilo altın çıkıyor.

Teknoloji piyasasında İngram Micro Mobility adlı şirket bu konuda hizmet veren şirketlerin başında geliyor. Şirket telekom operatörleri ve teknoloji mağazalarından topladığı telefonları ikiye ayırarak bu işlemi yapıyor. Artık işe yaramayacak telefonlar ayrılarak geri dönüşüme gönderilirken kullanılabilecek telefonlar ise uzman ellerden geçerek hayata döndürülüyor. Şirket telefondaki bilgileri sıfırlayıp gerekli onarımları yaptıktan sonra paketlediği telefonları yenilenmiş ibaresi ekleyerek satışa sunuyor. İMM her gün bu yenileme işlemi ile 10 bin cihazı piyasaya sürüyor.


" Nokta kadar menfaat için, virgül kadar eğilme. "

BİLGİLER
tarafından 12 Kasım 2014 - 01:15 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 720 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ

Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Üye Girişi
kanal32
ISPARTA'da 5 Günlük Hava Tahmini
ıspartahavadurumu
Son Yorumlar

Düğünler (23)
Duyurular (22)
Faliyetlerimiz (5)
Haberiniz Olsun (8)
Haberler (277)
Isparta (2)
Manşet (9)
Manşet (6)
Nöbetçi Eczaneler (1)
Otobüs Seferleri (12)
Resim Galeri (16)
Spor Kulübümüz (5)
Vefat Edenler (59)
Video Galeri (3)

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.

Bizi Takip Edin !

Kuleonu.Com.TR

Kuleonu Kasabası

kuleonu

kuleönü

kuleonu
kuleonu